Soloists of the Ballet Company

Ballet Director

Sergei Filin

Choirmaster producer

Valery Borisov

Dancer



Natalia Osipova
Xenia Zhiganshina
Tamara Mironova
Diana Kosyreva
Vladislav Kozlov
Yevgeny Sazonov
Yegor Simachev
Roman Simachev
Edvin Revazov
Artur Mkrtchyan
Ivan Semirechensky
Irina Khachatryan
Angelina Karpova
Maxim Oppengeym
Dmitry Efremov
Evgeny Golovin
Elvina Ibraimova
Evgenia Savarskaya
Tatiana Lazareva
Klim Efimov
Nikita Kapustin
Dmitri Zhuk
Sergei Zelenko
Andrei Rybakov
Roman Tselishchev
Konstantin Zverev
Karim Abdullin
Ivan Alexeyev
Chinara Alizade
Alicia Amatrian
Alicia Amatrian
Lyubov Andreyeva
Batyr Annadurdyev
Yekaterina Antonova
Nino Asatiani
Xenia Averina
Zhanna Ayupova
Joo Yun Bae
Anna Balukova
Filip Barankiewicz
Yuri Baranov
Anna Baranova
Olga Barichka
Yekaterina Barykina
Andrei Batalov
Artemy Belyakov
Yekaterina Besedina
Vitaly Biktimirov
Ellina Bochkareva
Daria Bochkova
Maria Bogdanovich
Vera Borisenko
Daniel Camargo
Alina Cojocaru
Sergei Dorensky
Dmitry Dorokhov
Xenia Dubrovina
Maya Dumchenko
Maria Eichwald
Olga Esina
Alexander Fadeyechev
Andrian Fadeyev
Irina Fedotova
Ivan Filchev
Denis Firsov
Natalia Fokina
Oleg Gabyshev
Bruna Gaglianone Cantanhede
Svetlana Gnedova
Nikolay Godunov
Yevgeny Golovin
Nina Golskaya
Irina Golub
Mariana Gomes
Nadezhda Gonchar
Alesya Gradova
Yulia Grebenshchikova
Anna Grigorieva
Anastasia Gubanova
Daria Gurevich
Georgy Gusev
Marcia Haydée
Maria Isplatovskaya
Yevgeny Ivanchenko
Andrei Ivanov
Veronika Ivanova
Galina Ivanova
Christoph Johan Kobborg (London Royal Ballet)
Alexander Jones
Arsen Karakozov
Kristina Karasyova
Yulia Kasenkova
Yelena Kasiyanova
Xenia Kern
Rasika Khanna
Daria Khokhlova
Yegor Khromushin
Olga Kishnyova
Victor Kleyn
Olga Klypina
Nelli Kobakhidze
Anna Koblova
Mikhail Kochan
Lola Kochetkova
Victoria Kochkina
Igor Kolb
Yekaterina Kondaurova
Anton Kondratov
Anton Korsakov
Danila Korsuntsev
Alexei Kostin
Yelena Kotova
Svetlana Kozlova
Elizaveta Kruteleva
Mikhail Kryuchkov
Yelena Kulaeva
Ilya Kuznetsov
Anton Kuznetsov
Lucia Lacarra
Agnes Letestu
Ilze Liepa
Victoria Litvinova
Alexei Loparevich
Yulia Lunkina
Yulia Makhalina
Yuliana Malkhasyants
Olga Marchenkova
Jose Martinez
Alexei Matrakhov
Ilona Matsiy
Denis Matvienko
Evan McKie
Andrei Melanyin
Anastasia Meskova
Sergei Minakov
Maria Mishina
Anna Nakhapetova
Irma Nioradze
Olesia Novikova
Yevgenia Obraztsova
Anna Okuneva
Yekaterina Osmolkina
Xenia Ostreikovskaya
Yuri Ostrovsky
Ketevan Papava
Yanina Parienko
Daria Pavlenko
Svetlana Pavlova
Xenia Pchelkina
Damiano Pettenella
Alexander Petukhov
Cyril Pierre
Anton Pimonov
Sergei Polunin
Vladimir Ponomarev
Ivan Prazdnikov
Maria Prorvich
Apollinary Proskurnin
Anna Proskurnina
Alexander Pshenitsyn
Anna Rebetskaya
Jason Reilly
Denis Rodkin
Farukh Ruzimatov
Leonid Sarafanov
Anton Savichev
Yana Selina
Maria Semenyachenko
Dmitry Semionov
Irina Semirechenskaya
Yana Serebriakova
Alexander Sergeyev
Tatiana Serova
Yegor Sharkov
Nikita Shcheglov
Mikhail Shelamov
Elena Sheshina
Anastasia Shilova
Vladimir Shishov
Margarita Shrainer
Yegor Simachev
Andrei Sitnikov
Roman Skripkin
Alexander Smoliyaninov
Anastasia Soboleva
Alina Somova
Xenia Sorokina
Iolanta Stradomskaite
Maxim Surov
Olga Suvorova
Elvira Tarasova
Viktoria Tereshkina
Tatyana Tkachenko
Alexei Torgunakov
Nikolay Tsiskaridze
Igor Tsvirko
Ana Turazashvili
Ivan Vasiliev
Maria Vinogradova
Anastasia Vinokur
Diana Vishneva
Angelina Vlashinets
Alexander Vodopetov
Friedemann Vogel
Anastacia Volochkova
Alexander Vorobiyov
Darya Vorokhobko
Anna Voronkova
Ilya Vorontsov
Anzhelina Vorontsova
Alexander Voytyuk
Natalia Vyskubenko
Andrei Yakovlev
Victoria Yakusheva
Gennadi Yanin
Dmitry Yefremov
Lyudmila Yermakova
Andrei Yevdokimov
Dmitry Zagrebin
Alexander Zaitsev
Igor Zelensky
Maria Zharkova
Vasily Zhidkov
Dmitri Zhuk
German Zhukovsky
Irina Zibrova
Nina Zmievets

First Soloist

Anna Antropova
Andrei Bolotin
Pavel Dmitrichenko
Kristina Kretova
Vladislav Lantratov
Anna Leonova
Denis Medvedev
Denis Savin
Olga Smirnova
Anna Tikhomirova

Leading Soloist

Yelena Andrienko
Yan Godovsky
Anastasia Goryacheva
Vyacheslav Lopatin
Andrei Merkuriev
Anna Nikulina
Artem Ovcharenko
Anastasia Stashkevich
Anastasia Yatsenko

Principal Dancer

Svetlana Zakharova
Dmitry Gudanov
Ekaterina Krysanova
Yulia Stepanova
Maria Alexandrova
Maria Allash
Anna Antonicheva
Semyon Chudin
David Hallberg
Nina Kaptsova
Irina Kolesnikova
Mikhail Lobukhin
Ulyana Lopatkina
Svetlana Lunkina
Evgenia Obraztsova
Marianna Ryzhkina
Yekaterina Shipulina
Ruslan Skvortsov
Galina Stepanenko
Nikolay Tsiskaridze
Sergey Vikharev
Alexander Volchkov

Main Stage 1 Teatralnaya ploschad (1 Theatre Square), Moscow, Russia
New Stage 4/2 Teatralnaya ploschad (4/2 Theatre Square), Moscow, Russia